POP/JAZZ JA KLASSINEN LAULU

 

Haluatko oppia laulamaan terveesti hengästymättä tai kurkun kipeytymättä? Onko sinulla tulossa laulukeikka häissä tai koulun päättöjuhlissa ja tarvitset siihen ammattilaisen apua? Haaveiletko solistin paikasta bändissä tai suunnitteletko äänesi kehittämistä liittyäksesi kuoroon? Laulutunneilla kaivetaan esiin oma ääni-instrumenttisi ja vahvistetaan sen parhaita ominaisuuksia. Saat myös valmennusta esiintymistilaisuuksiin ja lavalla toimimiseen. Laulaminen on ihana ja terapeuttinen harrastus kaikenikäisille. Ja hyvä uutinen on se, että KAIKKI osaavat laulaa!

 

  • Laulutunneille voit tulla, olitpa sitten lapsi tai aikuinen. Lauluääntään voivat kehittää kaikenikäiset laulajat.
  • Yksinlaulutunnit antavat hyvän fysiologisen pohjan niin kuorolaulajalle kuin soololaulusta kiinnostuneelle oppilaalle.
  • Laulunopetuksessa tavoitteena on löytää sinun oma, luonnollinen äänesi ja vahvistaa sen ominaisuuksia.
  • Laulutunnilla opetellaan:
  • oikeaa lauluasentoa
  • syvähengitystä
  • hengitystukea ja artikulaatiota, joiden kautta ääni vapautuu ja vahvistuu
  • Laulajan omaa ilmaisua etsitään ilmaisuharjoitusten ja laulujen kautta.
  • Kiinnostuksesi mukaan voit laulaa tunneilla yhtä hyvin klassista kuin pop/jazz-ohjelmistoakin.