MUSIIKINTEORIA JA SÄVELTAPAILU – MUSIIKIN ABC

 

Se tunne, kun nuottiviivasto voisi olla yhtä hyvin ylösalaisin…. Näyttääkö sinusta nuottikirjoitus hieroglyfeiltä?

 Tarvitsetko apua oppiaksesi sujuvaksi nuotinlukijaksi, jotta pääsisit nopeammin etenemään soitto-opinnoissasi? Onko tavoitteenasi ehkä kirjoittaa omia biisejä, mutta et saa nuotinnettua lennokkaita melodioitasi? Haluatko oppia soinnuttamaan, jotta saat luotua kivat säestykset biiseihin? Onko koulussa tulossa musiikinkoe, jossa sinulta tentataan nuotinlukua tai rytminkirjoittamista sanelusta? Tai ehkäpä olet aikeissa pyrkiä musiikkiopistoon, jossa sinua pyydetään toistamaan laulaen ja taputtaen kuulemiasi melodioita ja rytmejä. Ei hätää! Musiikinteorian ja säveltapailun tunneilla etenemme sinun tavoitteistasi käsin. Ammattilaisen opastuksella opit varmasti musiikin aakkoset.


  • Musiikin perusteissa opetellaan soitto- ja lauluharrastuksessa tärkeitä taitoja, kuten nuotinlukua, rytmien hahmottamista, asteikkoja, sointuja ja soinnuttamista.
  • Tunneilla opetellaan lukemaan ja kirjoittamaan rytmejä ja sävelmiä sekä tehdään omia kappaleita.
  • Musiikinteorian ja säveltapailun opiskelu kehittää oppilaan yleistä muusikkoutta.
  • Musiikinteoriaa voi toteuttaa ryhmäopetuksena tai osana soitto/laulutunteja.